Seler naciowy jest u nas znacznie mniej znany, niż seler korzeniowy.
Jeden i drugi jest bardzo zdrowy, warto więc zaprosić oba do naszej kuchni .
Namawiam Was do przeprowadzenia kuracji sokiem selera naciowego, to prawdziwa bomba prozdrowotna, która postawi nasz organizm do pionu, nasyci solami mineralnymi, witaminami, wzmocni, oczyści i odtruje
Sok z selera zawiera bioaktywne związki soli mineralnych, ponad 60 minerałów śladowych, elektrolity, zbiór enzymów i koenzymów, witamina C, B1, B2, B3, B4, B5, PP, A, E, K, potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo...
Sok, dzięki dużej zawartości składników prozdrowotnych jakie zawiera, posiada bardzo szerokie spektrum oddziaływań leczniczych. Dzięki obecności silnych przeciwutleniaczy zwalcza aktywność wolnych rodników. Ma działanie odtruwające, usuwa z organizmu toksyny, przeciwzapalne (pomaga łagodzić stany zapalne spowodowane dną, chorobami stawów i układu oddechowego), odchudzające, świetnie działa na cerę, włosy i paznokcie, obniża ciśnienie, cholesterol, usprawnia pracę jelit, nerek, redukuje obrzęki, zapobiega zaparciom, zmniejsza ból spowodowany artretyzmem, działa kojąco na układ nerwowy, pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie i wreszcie zawiera związki, które działają przeciwnowotworowo. Dużo tego, prawda ? a nie wymieniłam wszystkich prozdrowotnych właściwości selera, można jeszcze długo. Wydaje się mało prawdopodobne, że coś działa aż tak szeroko i tak dużo naprawia w naszych organizmach, prawda ? A jednak tak właśnie jest, a to wszystko dlatego, że tak duża ilość przeróżnych witamin, mikro- i makroelementów wzmacnia nasz organizm, powoduje, że jest silny i mocny i świetnie sobie radzi ze wszelkimi niedomaganiami i ma siłę je zwalczać :)
Warto wprowadzić seler do naszego stałego menu, na pewno dobrze dożywi nasze organizmy. Świetnie smakuje z różnymi dipami, hummusem, w sałatkach.
Ale dobrym pomysłem jest przeprowadzenie konkretnej kuracji, która polega na codziennym piciu na czczo soku. Trzeba go wypić około 0,5 litra, (dokładnie nie mniej niż 470 ml) Soku nie można mieszać z niczym, żadnym warzywem, owocem, a nawet wodą, musi być sam sok z selera. Pijemy go na czczo, a po 20-30 minutach możemy zjeść śniadanie. Napój ma specyficzny smak, jest dosyć ostry lekko gorzkawy, jednak można go wypić bez problemu, powiem szczerze, że zanim zaczęłam kurację obawiałam się tego smaku, myślałam, że jest gorszy :)) Najbardziej gorzkie są listki, tak więc lepiej nie dodawać ich do soku, chyba, że komuś goryczka nie przeszkadza :)
Jeśli nie przeprowadzamy tej konkretnej, leczniczej kuracji, selera możemy dodawać do różnych sokowych mieszanek, świetnie podniesie ich wartość :)
Czy spotkaliście się już wcześniej z wiadomościami o dobroczynnym działaniu kuracji sokiem z selera, a może ktoś z Was już ją przeprowadzał ? Może jest to warzywo (a raczej zioło) stale obecne w Waszym domowym menu ?