piątek, 15 lutego 2019

Naturalna mikstura na przeziębienie - syrop z imbiru, miodu i cytryny



Przedwiośnie jest okresem, w którym wzmaga się liczba przeziębień. 
Wokół mnóstwo wirusów, które atakują nas z każdej strony. Zanim sięgniemy po apteczne specyfiki, warto spróbować naturalnych środków, które naprawdę potrafią postawić nas na nogi.

Podzielę się z Wami przepisami na mikstury, które od jesieni są zawsze obecne w naszym domu. 
Najskuteczniejsze są, jeśli zostaną zastosowane przy pierwszych objawach przeziębienia.





Pierwszą z nich jest - miód, imbir i cytryna.
Cytrynę szoruję szczoteczką, sparzam wrzątkiem i  kroję w plasterki. Imbir obieram ze skórki (najłatwiej oskrobać łyżeczką) i również kroję w cienkie plasterki, zalewam wszystko miodem.
Piję kilka razy dziennie z dobrze ciepłą wodą, lub dodaję do herbaty. Trzeba zwrócić uwagę, aby woda nie była zbyt gorąca i nie zabiła zdrowotnych właściwości miodu.
Imbir można również zetrzeć na drobnej tartce , wymieszać z miodem i cytryną i przyjmować bez rozcieńczania, po łyżce 3 x dziennie.  Taką miksturę warto przyjmować profilaktycznie, od jesieni do wiosny, świetnie uodparnia organizm. Wtedy przyjmujemy łyżkę 1 x dziennie.




Imbir posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, świetnie radzi sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych. Łagodzi ból gardła, kaszel, działa rozgrzewająco i napotnie . 
Dzięki działaniu przeciwzapalnemu dobrze wpływa na bóle mięśni i stawów
Dobrze również wpływa na pracę serca i układ krążenia, ponieważ zawiera sporo potasu i manganu. Chroni przed zakrzepicą, ponieważ zapobiega zlepianiu się płytek krwi. Obniża cholesterol.
Zawiera również magnez, żelazo, cynk, fosfor, krzem, sód, wapń i beta karoten, bogaty jest też w witaminy z grupy B, A, C i E. 
Imbir świetnie sprawdza się w problemach lokomocyjnych, przeciwdziała nudnościom, również w pierwszych miesiącach ciąży.





Właściwości miodu chyba każdy z nas zna i docenia.
 Nazywany jest płynnym złotem, dzięki swojemu dobroczynnemu działaniu.  Ma właściwości antyseptyczne i antywirusowe, dzięki temu świetnie przeciwdziała przeziębieniom, leczy chrypkę, ból gardła i wspomaga oczyszczanie górnych dróg oddechowych. Wzmacnia organizm. 
Poza tym wzmacnia serce, poprawia  krążenie krwi i obniża ciśnienie.
Dobrze wpływa na pracę wątroby, zwiększa wydzielanie żółci, leczy również wrzody żołądka i  ogólnie wspomaga leczenie ran.








O właściwościach imbiru, miodu i cytryny długo można by pisać. To naprawdę niesamowicie wartościowe produkty i warto wprowadzić je do swojej diety.
Dziś tyle, następnym razem napiszę o innych bardzo skutecznych miksturach na przeziębienie, np z czosnkiem, czy z buraka, albo tej z dodatkiem kurkumy  - to naprawdę prozdrowotne bomby ;))

A jak u Was jest z leczeniem przeziębień, czy stosujecie jakieś naturalne sposoby? 
Podzielcie się nimi proszę :D


Pozdrawiam serdecznie i do napisania <3







58 komentarzy:

  1. Tez robię podobne:)))Pozdrawiam serdecznie:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Reniu, świetna sprawa, prawda? Naprawdę stawia na nogi :D
      I ja serdecznie Cię pozdrawiam <3

      Usuń
  2. zdrowo i pięknie podane :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Reniu, faktycznie mikstura zdrowia :D
      Dziękuję kochana i pozdrawiam serdecznie <3

      Usuń
  3. Ja zawsze piję mleko z czosnkiem. Kiedyś lubiłam imbir ale strasznie się zraziłam przy jednej grypie do teraz pamiętam jego smak :D Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie, czosnek to naturalny antybiotyk. To ulubiona forma leczenia się przez mojego męża, moment stawia go na nogi, a w dzieciństwie mama zawsze nas leczyła mlekiem z miodem i odrobiną masła i do tego łyżeczka czosnku :D
      I ja serdecznie Cię pozdrawiam :D

      Usuń
  4. Też robię bardzo podobne mikstury i dlatego rzadko dopada nas przeziębienie.
    Profilaktycznie pijemy po malej łyżeczce syrop z młodych pędów sosny, ponieważ to słodkie antidotum jest świetne na przeziębienia i szereg dolegliwości.
    Miłego, słonecznego weekendu:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwielbiam takie naturalne specyfiki, syrop z sosny również robię. U nas naprawdę świetnie się sprawdzają i rzadko chorujemy, a jeśli nawet dopadnie przeziębienie to mija naprawdę szybko. W tym roku jedynie, dopadł nas jakiś bardzo męczący wirus, który długo nie odpuszczał.
      Tobie również życzę dobrego, pięknego weekendu <3

      Usuń
  5. Ja stosuje herbate z cytryną i miodem. Jak łapie mnie przeziębienie , to zawsze ratuje mnie Amol dolany do takiej herbaty . Często smaruję nim stopy , szyje i okolice uszu. Potem wkładam skarpetki , otulam sie szalikiem i piję taka herbatę . Na drugi dzień jest ok. Uściski zasyłam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Marysiu, koniecznie muszę zaopatrzyć się w Amol, na pewno niejednokrotnie się przyda :)
      i ja ściskam Cię serdecznie :D

      Usuń
  6. Zdrowo się odżywiam i śpię przy otwartym oknie, więc jestem na tyle dobrze zahartowana i uodporniona, że od dawna nie łapią mnie przeziębienia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Iwonko, naprawdę podziwiam za spanie zimą przy otwartym oknie, ja zaraz marznę :D Od wiosny, do jesieni tak, ale zimą po prostu nie daję rady :D
      Uściski serdeczne :D

      Usuń
  7. Muszę kiedyś zrobić taki syrop jak dopadnie mnie przeziębienie :D
    Jestem ciekawa smaku. Pozdrawiam ♥
    wy-stardoll.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę polecam, a smak super, ja uwielbiam :D Często dodaję sobie do herbatki, właśnie dla smaku :D
      I ja pozdrawiam Cię serdecznie :D

      Usuń
  8. Wspaniały przepis! Uwielbiam takie rozwiązania <3 Mnie zawsze i niezawodnie stawia na nogi Złote Mleko :)!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olu, właśnie o złotym mleku myślałam na następny post ze zdrowotną miksturą :))) Też stosuję i każdemu zawsze polecam :D To bomba zdrowotna po prostu :D

      Usuń
  9. Dzięki za przepis, przyda się z pewnością. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kochana, mam nadzieję, że sprawdzi się u Ciebie :D

      Usuń
  10. Dziękuję bardzo za przepis... :) trafiłaś w dziesiątkę bo od dwóch tygodni walczę z przeziębieniem i już miałam się poddać i iść do lekarza... spróbuję jeszcze Twojego przepisu ;0) Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Małgosiu, spróbuj koniecznie, u nas naprawdę wszystkich stawia na nogi. Możesz dodać jeszcze do szklanki szczyptę kurkumy i troszkę pieprzu, to jest kolejna miksturka o której chciałam napisać na dniach. Kurkuma jest niesamowitym lekarstwem, dzięki niej działanie miksturki jest jeszcze silniejsze.
      I ja pozdrawiam Cię serdecznie, dużo zdrowia <3

      Usuń
  11. U mnie podobnie, tylko zamiast imbiru dodaję czosnek. I oczywiście na stany podgorączkowe niezastąpiona lipa :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, czosnek to niesamowite lekarstwo, od dziecka się nim leczymy. A mąż dosłownie nic innego nie uznaje :D Dzięki za przypomnienie o lipie, jakoś tak zeszła na dalszy plan, a szkoda.

      Usuń
  12. Przy przeziębieniach zawsze się ratuję mlekiem z miodem, odrobiną masła i czosnkiem :) ten smak zawsze przypomina mi dzieciństwo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aga, to jest lekarstwo i mojego dzieciństwa :D Mój mąż do tej pory nie uznaje innego :))) Naprawdę pomaga :D

      Usuń
  13. Wypróbuję wygląda super a to nie jest regułą w domowych "lekach", imbir , miód i cytryna to lubię:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta miksturka ma same zalety :D Wygląda dobrze, pysznie smakuje i naprawdę działa. Ja uwielbiam dodawać ją do herbaty, czy wody, dla smaku :D
      Pozdrawiam Cię serdecznie :D

      Usuń
  14. Lubię czytać o właściwościach różnych produktów. :) Syrop genialny. Ja właściwie piję taki i też bardzo chwalę. :) Niech nas żadne wirusy, bakterie bezczelne nie łapią, odganiam, już na zapaś. hihi Magicznego weekendu droga Agness. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Agusiu, ja jestem wielką fanką naturalnych produktów. I do jedzenia i do leczenia i w kosmetykach. W każdej dziedzinie życia :D
      Kochana, Tobie również życzę dużo zdrowia i pięknego przedwiośnia, uściski serdeczne <3

      Usuń
  15. U mnie w domu zawsze starało się zwalczyć przeziębienie właśnie takimi domowymi sposobami! Do dzisiaj pijam herbaty z cytryną i miodem, albo z dodatkiem soków z aronii przyrządzonych przez moją babcię :) Jedynego smaku jakiego nie jestem w stanie znieść to imbir ;) Wiem, że jest bardzo zdrowy, ale bardzo się z nim nie lubimy ;)
    Miłego dnia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A wiesz, że już któraś osoba mówi, że nie cierpi imbiru :D Ja dla odmiany uwielbiam :D A takie soczki, czy inne przetwory zrobione przez bliską osobę są wyjątkowe :D
      Tobie życzę pięknej niedzieli, pozdrawiam serdecznie <3

      Usuń
  16. Nie lubię imbiru ani miodu więc nikt by mnie nie zmusił do picia Twojego syropku hihi :).

    Pamiętam jak za dziecka mama robiła nam syrop z cebuli pyszny był. Ja po latach też próbowałam go zrobić ale był ohydny hihi :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesteś kolejną osobą, która nie lubi imbiru :))) Ale pierwszą, która nie lubi miodu ;))) Ja uwielbiam i jedno i drugie :D
      Z tymi smakami z dzieciństwa tak właśnie jest, powtórzone po latach, okazują się nieco inne od zapamiętanych ;)))

      Usuń
  17. Bardzo fajny przepis, warto wypróbować. Ja piję herbatę z cytryną, imbirem, miodem i cytryną, gdy dopadnie mnie przyzębie, ale na odporność też można.
    Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu, Twoja herbatka w sumie bardzo zbliżona do tej mojej miksturki :D Ja też czasami dodaję ją do herbaty, bo bardzo, bardzo lubię :D
      I ja serdecznie Cię pozdrawiam <3

      Usuń
  18. Piję kit pszczeli z miodem rozpuszczony w spirytusie, czasami syrop z czarnego bzu, syrop z mniszka lekarskiego, a imbir wrzucam do świeżo zaparzonej herbaty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, ten kit pszczeli jest mi obcy, już od jakiegoś czasu planuję wprowadzić go do diety, ale jakoś nie wychodzi. A ma tyle właściwości zdrowotnych że naprawdę warto :D

      Usuń
  19. my każdego wieczora pijemy herbatę z imbiru,cytryny a jak się zaparzy to dodajemy miodu i muszę Ci powiedzieć,że grypa szalała wokoło nas a nam nic nie było:))moja bratowa nie lubi imbiru i chorowała już dwa razy,a my tfu,tfu,nic:)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bożenko, my mamy takie same doświadczenia co do skuteczności imbiru i tej miksturki. Naprawdę daje odporność i pomaga wyleczyć choróbsko. I nas już nie raz nas wyleczyła :D

      Usuń
  20. Z rana najczęściej piję herbatę z cytryną :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Od kilku lat robię tą miksturę, ale pijemy bez dodatku wody, po łyżeczce jak sobie przypomnę, to kilka razy dziennie. Robię też nalewkę z tych składników z dodatkiem alkoholu, ale trzeba to zrobić już kilka miesięcy wcześniej. Pijemy syrop z młodych pędów sosny. Robimy też nalewkę. Robię syrop z kwiatów czarnego bzu i popijamy herbatkę z suszonych kwiatków czarnego bzu. Niestety i tak w ubiegłym roku wirus dopadł mnie dwa razy. Pozdrawiam:):):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znałam tej mikstury na alkoholu, to dla mnie nowość. U mnie mniej przetworów z kwiatów bzu czarnego, a więcej z owoców :D
      Niestety nie ma tak dobrze, żeby te wszystkie naturalne specyfiki uchroniły nas całkowicie od chorowania, nas w tym roku też dopadł paskudny wirus, ale naprawdę pomagają zwalczyć te choróbska :D
      I ja serdecznie Cię pozdrawiam <3

      Usuń
  22. U nas jest mały problem z cytryną - mąż za nic w świecie nie wypije z nią herbaty czy wody.
    W związku z tym dominuje u nas miód.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O proszę, tak różnorodne są sympatie i antypatie do smaków :D
      Miód i pyszny i zdrowy, super, że lubicie :)
      I ja serdecznie Was pozdrawiam :D

      Usuń
  23. Świetny przepis. Osobiście uwielbiam herbatę z cytryną.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I ja bardzo lubię. W ogóle uwielbiam cytrynę w każdej wersji :D

      Usuń
  24. Bardzo ciekawy przepis, z którego chętnie skorzystam :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę bardzo polecam, samo zdrowie i do tego pyszne jest :D

      Usuń
  25. Często piję herbatki z miodem z mniszka i cytryną lub z konfiturą z pigwy,albo syropem z kwiatu bzu czarnego.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko bardzo pyszne i zdrowe :D U mnie mniszek też zawsze obecny. A z bzu to z owoców robię soki :)
      I ja serdecznie Cię pozdrawiam <3

      Usuń
  26. Bardzo lubię takie mikstury na przeziębienie.Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I ja staram się leczyć naturalnymi sposobami, do skutku :D
      Również serdecznie Cię pozdrawiam <3

      Usuń
  27. Teraz naprawdę trzeba szczególnie dbać o siebie i swoje zdrowie. Koronawirus wpłynął na świadomość większości o ile nie każdego, ale wciąż nie każdy wie jak może się przed nim chronić. Dlatego polecam przeczytać artykuł ze strony: https://odpustowe.pl/ochrona-dzieci-przed-koronowirusem/ , dzięki któremu można dowiedzieć się jak ochronić dzieci przed tym wirusem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, wirus bardzo namieszał w całym świecie, już nic nie jest takie proste i oczywiste, trzeba się bardzo pilnować.

      Usuń
  28. Bardzo fajny syrop idealnie spisze się na okres grypowy.

    OdpowiedzUsuń
  29. Leki na przeziębienie są dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty, i mają na celu łagodzenie objawów takich jak gorączka, ból gardła i katar. W skład tych preparatów mogą wchodzić paracetamol, ibuprofen oraz składniki przeciwwirusowe.

    OdpowiedzUsuń
  30. Imbir, miód, cytryna - połączenie sprawdzone, musi zadziałać pozytywnie na przeziębienie. Ja bym jeszcze koniecznie sięgnęła po coś na katar, on potrafi utrudniać spokojny sen a on jest bardzo ważny w czasie powrotu do zdrowia. Na https://www.mamynosa.pl/ można znaleźć wskazówki jak sobie z katarem radzić, zarówno takim infekcyjnym jak i alergicznym.

    OdpowiedzUsuń