Tegoroczny czas przetworów zaczął się u mnie od syropu z mięty.
Nie liczę suszonych ziół, bo te ścinam, suszę i pakuję w słoiczki już od kwietnia, sukcesywnie przez cały sezon. Mam już trochę podagrycznika, mięty, melisy, pokrzywy, forsycji, jasnoty purpurowej.
Syrop z mięty to obowiązkowa pozycja wśród przetworów, robię go każdego roku, wszyscy za nim przepadamy. Pijemy z wodą, cudnie orzeźwia w upalne dni, polewamy lody i desery. Jest pyszny, a i bardzo dobrze wspomaga układ trawienny :))
Przepis podawałam już wcześniej, jest tu - PRZEPIS NA SYROP
Mięta już od wieków używana jest w medycynie ludowej. Jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe, stosowana jest również w preparatach, które możemy dostać w aptece, wchodzi w skład wielu leków.
Zawiera witaminy A, B1, C , kwas foliowy, magnez, żelazo, potas, cynk, fosfor, selen, magnez, miedź,
Napary z mięty świetnie działają na problemy z układem pokarmowym, jest zalecana przy niestrawnościach, ułatwia trawienie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, reguluje perystaltykę jelit, likwiduje wzdęcia, zaparcia, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie i dzięki temu zmniejsza ból. Łagodzi nudności, również u kobiet w ciąży.
Mięta stosowana jest również w aromatoterapii, olejek miętowy zawiera mentol, który ułatwia oddychanie. Warto stosować go robiąc inhalacje, przy przeziębieniach i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Udrażnia nos i łagodzi kaszel. Zwalcza ból głowy, również migrenowy, odpręża, relaksuje, zmniejsza stres. Wcierany w skórę w postaci maści, łagodzi nerwobóle i bóle mięśniowe. Publikacje naukowe wspominają o przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwnowotworowych, przeciwalergicznych i przeciwutleniających właściwościach mięty.
Musimy pamiętać, że mięta jest ziołem, a z tymi musimy postępować ostrożnie.
Nie należy używać ich przy nietolerancjach na mentol, czy olejek miętowy, ostrożnie u małych dzieci, czy osób z kamicą nerkową, refluksem i jak przy każdym z ziół stosować z umiarem.
Zawsze zanim sięgniemy po któreś z ziół, należy zapoznać się z przeciwwskazaniami w ich stosowaniu.